Prostredie tábora

Život uprostred slovenskej divočiny

Prostredie tábora

„Keď sa ľudské srdce vzdiali od prírody, zatvrdne. On (Lakota) vedel, že nedostatok úcty k tomu čo rastie, čo je živé, rýchlo povedie tiež k nedostatku úcty k ľuďom.“ Luther Stojaci Medveď: Lakotovia

Detský letný indiánsky tábor „Na prérie a do lesov!“ je prírodný a rustikálny stanový tábor, stojaci v nádhernom prostredí Kremnických hôr, uprostred malín, čučoriedok a húb, na širokých lúkach medzi Turčekom a Kremnickými Baňami. Cesta k nemu vedie okolo geografického stredu Európy a Svätojánskeho Kostola. Lúka, na ktorej náš tábor stojí, sa tiež nazýva Svätojánska Lúka.

Naše táborisko je situované v rohu lúky na starom majeri. Je to široká pláň z dvoch strán ohraničená lesom a pásom náletov z tretej strany. Dodnes sem nevedie iná ako poľná cesta. Naše táborisko je skutočným táboriskom v divočine. 

Jediné trvalé stavby sú pivnica, veľká otvorená jedáleň, chatky na ubytovanie najmenších detí, latríny a sprchy. Všetky tieto stavby sú celoročne otvorené a používajú sa cca 3 mesiace v roku.

Táborisko je na suchej teplej lúke pod miernym kopcom, kde slnko skoro vychádza a neskoro zapadá. Roh lúky je chránený pred vetrom a vytvára čarovné prostredie, kde počas letného večera vidíte len vrcholky teepee a stúpajúceho dymu.

Naše táborisko je obklopené smrekovými lesmi, ktoré sú plné divých malín, hlavne v druhej polovici júla a množstvom húb počas leta podľa daždivých dní, ale takmer vždy v druhej polovici augusta a v septembri. Na lúkach pri kraji lesa sa celé leto dajú nájsť lesné jahody a v druhej polovici leta aj čučoriedky. Ak máte šťastie, tak v tieni liesky nájdete aj divé egreše!

V lese je plno palivového dreva a šišiek, ktoré tak radi využívame na rôzne hry. V doline smerom na Turček tečie úzky potôčik, ktorý sa dá využiť na letné šantenie pri vode, ale pre tento účel mávame niekedy aj malý bazén priamo v tábore.

Všetky tradičné Slovenské dravé zvieratá ako sú líšky, vlci a medvede sa v týchto horách vyskytujú, avšak vzhľadom na hluk z nášho tábora sme zatiaľ nemali a ani nepredpokladáme žiadny incident. O našom tábore sú informovaní miestni poľovníci aj farmári, s ktorými spolupracujeme aj na spoločnom programe.

Táborisko je vzdialené asi 3 km od dediny Kremnické Bane. Posledných 800 metrov vedie po lesnej/lúčnej ceste. Smerom od Kremnice býva v lete cesta do tábora značená provizórnymi tabuľami.