Ubytovanie a hygiena

Indiánske stany a táborenie v prírode!

Ubytovanie a hygiena

„Tvoja myseľ musí byť ako típí. Nechaj diel pri vchode otvorený, aby mohol čerstvý vzduch prúdiť dnu a odvanúť dym zmätku.“ – ústne podanie: Navajovia“

Ubytovanie v našom letnom indiánskom tábore „Na Prérie a Do Lesov!“ je zážitok na celý život a prenesenie sa do čarovného indiánskeho kraja, ktorému my nepovieme inak ako „préria“! Je to romantický zážitok pre dušu, oslobodzujúci pocit pre myseľ a ozdravujúci pobyt pre telo!

Rekreácia v prírode má najväčší zmysel vtedy, keď je človek naozaj spojený s prírodou. Keď prežije krásny letný deň a teplý letný večer, ale aj letnú búrku a dymiaci oheň z mokrého dreva s kvapkami bubnujúcimi na stan. Všetky tieto prírodné udalosti nám pripomínajú 

našu ľudskosť a minulosť spojenú s prírodnými živlami, ročnými obdobiami a zručnosťami, ktoré sú potrebné na prežitie a vytvorenie komfortného života v podmienkach primitívneho táborenia.

Našim cieľom je všetkým táborníkom čo najvernejšie priblížiť indiánsku kultúru a život v prírode, ale popri tom je samozrejmosťou dodržiavanie bezpečnosti a ochrany zdravia.

Teepee: Teepee alebo tiež típí je kužeľovitý stan s ohniskom v strede a dierou hore, ktorú zakrývajú dymové chlopne alebo vetráky. Skúsený indiánsky táborník dokáže tak ovládať oheň a vetráky, že v ňom takmer nikdy nie je dym. Keby aj rovno fúkal vietor do vchodu, nasmerovaním chlopní dokážeme vytvoriť v stane teplo a nádhernú atmosféru. Do stanu prší len vtedy, ak sú zle zavreté alebo umiestnené chlopne. V prípade dlhodobého dažďa umiestňujeme dnu do stanu „ozan“ – látku proti kvapkaniu do ohniska.

Deti sú ubytované v týchto veľkých indiánskych típí s nízkymi drevenými posteľami. V stane môže horieť oheň v prípade vlhkosti alebo ochladenia alebo len tak pre radosť.

Je nutné, aby každé dieťa malo so sebou karimatku alebo inú podložku na spanie, teplý spací vak, odporúčame aj deku, prípadne vankúšik podľa toho, ako je vaše dieťa zvyknuté. 

Hygiena je zabezpečená vo vojenských umývadlách a sprchách, v ktorých sa raz za deň ohrieva voda. Náš tábor je zameraný na pobyt v prírode a aj preto je tábor zariadený rustikálne a staromódne, aby čo najviac priblížil „nás ľudí z mesta“ k životu v prírode. Je nám jasné, že deťom, ktoré ešte nemajú skúsenosti s táborením v prírode to môže priniesť počiatočné problémy alebo rozčarovanie z takéhoto pobytu. Naši vedúci a inštruktori sa budú samozrejme snažiť každému čo najviac pomôcť objaviť krásy, ktoré takéto táborenie skrýva.